1812Y2500105KXTWS2
DigiKey Part Number
1608-1812Y2500105KXTWS2TR-ND - Tape & Reel (TR)
1608-1812Y2500105KXTWS2CT-ND - Cut Tape (CT)
1608-1812Y2500105KXTWS2DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1812Y2500105KXTWS2
Description
CAP CER 1UF 250V X7R 1812
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 µF ±10% 250V Ceramic Capacitor X7R 1812 (4532 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
1812Y2500105KXTWS2 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
Soft Termination
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.126" (3.20mm)