MPS88RX-1000
DigiKey Part Number
2092-MPS88RX-1000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MPS88RX-1000
Description
MOD PLUG 8P8C SHIELDED ROUND STR
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Plug Modular Connector 8p8c (RJ45, Ethernet) Position Shielded IDC
Category
Length
0.880" (22.35mm)
Manufacturer
Kycon, Inc.
Wire Gauge
26-28 AWG
Series
Contact Finish
Gold
Packaging
Tray
Contact Finish Thickness
Flash
Part Status
Active
Contact Material
Copper Alloy
Connector Type
Plug
Current Rating (Amps)
1.5 A