06035J5R6BBTTR
DigiKey Part Number
478-2821-2-ND - Tape & Reel (TR)
478-2821-1-ND - Cut Tape (CT)
478-2821-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
06035J5R6BBTTR
Description
CAP THIN FILM 5.6PF 50V 0603
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
5.6 pF Thin Film Capacitor 50 V 0603 (1608 Metric)
EDA/CAD Models
06035J5R6BBTTR Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Voltage - Rated
50 V
Manufacturer
KYOCERA AVX
Mounting Type
Surface Mount
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Features
RF, High Q, Low Loss
Capacitance
5.6 pF
Size / Dimension
0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Tolerance
±0.1pF
Height - Seated (Max)
0.029" (0.73mm)