APZ1012471M035R is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KYOCERA AVX
In Stock: 5,443
Datasheet
470 µF 35 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 30mOhm 2000 Hrs @ 105°C
APZ1012471M035R
DigiKey Part Number
478-APZ1012471M035RTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
APZ1012471M035R
Description
CAP ALUM POLY 470UF 20% 35V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Manufacturer
KYOCERA AVX
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Series
Applications
General Purpose
Packaging
Tape & Reel (TR)
Ripple Current @ Low Frequency
150 mA @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
3 A @ 100 kHz
Type
Polymer
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Capacitance
470 µF
Height - Seated (Max)
0.512" (13.00mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
Voltage - Rated
35 V
Mounting Type
Surface Mount
ESR (Equivalent Series Resistance)
30mOhm