SMCJ90CA is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Littelfuse Inc.
In Stock: 1,961
Datasheet
Direct
Taiwan Semiconductor Corporation
In Stock: 0
Datasheet
Bourns Inc.
Diodes Incorporated
In Stock: 688
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Littelfuse Inc.
Microchip Technology
Similar
146V Clamp 10.3A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMC)
SMCJ90CA
DigiKey Part Number
478-7084-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMCJ90CA
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
10.3A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
90V
Voltage - Breakdown (Min)
100V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
146V