TCJT476M006R0080
DigiKey Part Number
478-TCJT476M006R0080TR-ND - Tape & Reel (TR)
478-TCJT476M006R0080CT-ND - Cut Tape (CT)
478-TCJT476M006R0080DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TCJT476M006R0080
Description
CAP TANT POLY 47UF 6.3V 1210
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
47 µF Molded Tantalum Polymer Capacitor 6.3 V 1411 (3528 Metric), 1210 80mOhm @ 100kHz
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TCJT476M006R0080 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Manufacturer
KYOCERA AVX
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Series
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
1411 (3528 Metric), 1210
Part Status
Active
Size / Dimension
0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Capacitance
47 µF
Height - Seated (Max)
0.047" (1.20mm)
Tolerance
±20%
Manufacturer Size Code
T
Voltage - Rated
6.3 V
Features
General Purpose
Type
Molded
Base Product Number
ESR (Equivalent Series Resistance)
80mOhm @ 100kHz