TCTOP1A106M8R
DigiKey Part Number
478-TCTOP1A106M8RTR-ND - Tape & Reel (TR)
478-TCTOP1A106M8RCT-ND - Cut Tape (CT)
478-TCTOP1A106M8RDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TCTOP1A106M8R
Description
P- CASE / 106- CAP CODE / POLY
Manufacturer Standard Lead Time
99 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 µF Molded Tantalum Polymer Capacitor 10 V 0805 (2012 Metric) 300mOhm @ 100kHz
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
300mOhm @ 100kHz
Manufacturer
KYOCERA AVX
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Series
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Part Status
Active
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Capacitance
10 µF
Height - Seated (Max)
0.047" (1.20mm)
Tolerance
±20%
Manufacturer Size Code
P
Voltage - Rated
10 V