CAB.H02.GLA.C72G
DigiKey Part Number
1124-CAB.H02.GLA.C72G-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CAB.H02.GLA.C72G
Description
PLUG 2 POS FREE HANGING
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup
Category
Color
Gray
Mfr
Ingress Protection
IP50 - Dust Protected
Packaging
Bulk
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Part Status
Active
Features
Backshell
Connector Type
Shielding
Number of Positions
2
Current Rating (Amps)
11A
Shell Size - Insert
H-2
Voltage Rating
250V
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Cable Opening
0.209" ~ 0.283" (5.30mm ~ 7.20mm)
Termination
Solder Cup
Operating Temperature
-50°C ~ 150°C