FFA.0S.303.CLAC44
DigiKey Part Number
FFA.0S.303.CLAC44-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FFA.0S.303.CLAC44
Description
CONN CIRC PLUG 3P GOLD SLDR CUP
Detailed Description
3 Position Circular Connector Plug, Female Sockets and Male Pins Solder Cup
EDA/CAD Models
FFA.0S.303.CLAC44 Models
Number of Positions
3
Shielding
Shell Size - Insert
303
Current Rating (Amps)
7A
Cable Opening
0.146" ~ 0.173" (3.70mm ~ 4.40mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C