FFB.0S.403.CLAC42
DigiKey Part Number
FFB.0S.403.CLAC42-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FFB.0S.403.CLAC42
Description
CONN PLUG MALE 1P GOLD SLDR CUP
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FFB.0S.403.CLAC42 Models
Category
Shell Finish
Chrome
Mfr
Contact Finish - Mating
Gold
Series
Color
Silver
Packaging
Bulk
Ingress Protection
IP50 - Dust Protected
Part Status
Active
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Connector Type
Features
Backshell
Number of Positions
1
Shielding
Shell Size - Insert
403
Current Rating (Amps)
4A
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Cable Opening
0.126" ~ 0.165" (3.20mm ~ 4.20mm)
Termination
Solder Cup
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C