Image for FFG.2B.306.CLAD72Z is not available
FFG.2B.306.CLAD72Z
DigiKey Part Number
FFG.2B.306.CLAD72Z-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FFG.2B.306.CLAD72Z
Description
CONN PLUG MALE 6P GOLD SLDR CUP
Detailed Description
6 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup
Number of Positions
6
Current Rating (Amps)
12A
Shell Size - Insert
306
Cable Opening
0.244" ~ 0.283" (6.20mm ~ 7.20mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C