FGA.1B.308.CLAD72Z is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
ODU
In Stock: 10
Datasheet
8 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup
FGA.1B.308.CLAD72Z
DigiKey Part Number
FGA.1B.308.CLAD72Z-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FGA.1B.308.CLAD72Z
Description
CONN PLUG MALE 8P GOLD SLDR CUP
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
FGA.1B.308.CLAD72Z Models
Category
Contact Finish - Mating
Gold
Mfr
Color
Silver
Series
Ingress Protection
IP50 - Dust Protected
Packaging
Bulk
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Part Status
Active
Features
Backshell
Connector Type
Shielding
Number of Positions
8
Current Rating (Amps)
5A
Shell Size - Insert
308
Cable Opening
0.244" ~ 0.283" (6.20mm ~ 7.20mm)
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C