FGG.0T.309.CLAC45
DigiKey Part Number
1124-FGG.0T.309.CLAC45-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FGG.0T.309.CLAC45
Description
Circular Metal
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
9 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FGG.0T.309.CLAC45 Models
Category
Shell Finish
Chrome
Mfr
Contact Finish - Mating
Gold
Series
Color
Silver
Packaging
Bulk
Ingress Protection
IP66/IP68 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Part Status
Active
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Connector Type
Features
Backshell
Number of Positions
9
Shielding
Shell Size - Insert
309
Current Rating (Amps)
2A
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Cable Opening
0.161" ~ 0.177" (4.10mm ~ 4.50mm)
Termination
Solder Cup
Operating Temperature
-55°C ~ 200°C