FGG.1B.302.CLAD62
DigiKey Part Number
FGG.1B.302.CLAD62-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FGG.1B.302.CLAD62
Description
CONN PLUG MALE 2P GOLD SLDR CUP
Detailed Description
2 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup
EDA/CAD Models
FGG.1B.302.CLAD62 Models
Number of Positions
2
Current Rating (Amps)
15A
Shell Size - Insert
302
Cable Opening
0.205" ~ 0.244" (5.20mm ~ 6.20mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C