FGG.1B.306.CLAD42Z
DigiKey Part Number
FGG.1B.306.CLAD42Z-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FGG.1B.306.CLAD42Z
Description
CONN PLUG MALE 6P GOLD SLDR CUP
Detailed Description
6 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup
EDA/CAD Models
FGG.1B.306.CLAD42Z Models
Number of Positions
6
Current Rating (Amps)
7A
Shell Size - Insert
306
Cable Opening
0.122" ~ 0.165" (3.10mm ~ 4.20mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C