FGG.2B.316.CLAD72Z
DigiKey Part Number
1124-1071-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FGG.2B.316.CLAD72Z
Description
CONN PLUG MALE 16P GOLD SLDR CUP
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
16 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup
EDA/CAD Models
FGG.2B.316.CLAD72Z Models
Number of Positions
16
Current Rating (Amps)
6A
Shell Size - Insert
316
Cable Opening
0.244" ~ 0.283" (6.20mm ~ 7.20mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C