PHG.1B.307.CLLD52Z
DigiKey Part Number
PHG.1B.307.CLLD52Z-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PHG.1B.307.CLLD52Z
Description
CONN RCPT FMALE 7P GOLD SLDR CUP
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
7 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Cup
EDA/CAD Models
PHG.1B.307.CLLD52Z Models
Number of Positions
7
Current Rating (Amps)
7A
Shell Size - Insert
307
Cable Opening
0.165" ~ 0.205" (4.20mm ~ 5.20mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C