CCMR060.T | |
|---|---|
DigiKey Part Number | F1819-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | CCMR060.T |
Description | FUSE CARTRIDGE 60A 600VAC/250VDC |
Manufacturer Standard Lead Time | 13 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 60A 600 VAC 250 VDC Fuse Cartridge Requires Holder |
Datasheet | Datasheet |
Category | Voltage Rating - AC 600 VAC |
Manufacturer Littelfuse Inc. | Voltage Rating - DC 250 VDC |
Series | Response Time Slow Blow |
Packaging Bulk | Applications Motor Protection |
Part Status Active | Class CD |
Mounting Type Requires Holder | Approval Agency CE, CSA, UL |
Fuse Type Cartridge | Breaking Capacity @ Rated Voltage 200kA AC, 20kA DC |
Current Rating (Amps) 60A | Size / Dimension 0.850" Dia x 1.880" L (21.60mm x 47.80mm) |