KLDR07.5TXP
DigiKey Part Number
5666-KLDR07.5TXP-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KLDR07.5TXP
Description
FUSE CRTRDGE 7.5A 600VAC/300VDC
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
7.5A 600 VAC 300 VDC Fuse Cartridge Requires Holder
Category
Voltage Rating - DC
300 VDC
Packaging
Box
Package / Case
5AG, 10mm x 38mm (Midget)
Current Rating (Amps)
7.5A
Size / Dimension
0.406" Dia x 1.500" L (10.30mm x 38.10mm)
Voltage Rating - AC
600 VAC