L50S225.V | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 5666-L50S225.V-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | L50S225.V |
Description | FUSE CRTRDGE 225A 500VAC/450VDC |
Manufacturer Standard Lead Time | 15 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 225A 500 VAC 450 VDC Fuse Cartridge Bolt Mount |
Datasheet | Datasheet |
Category | Voltage Rating - AC 500 VAC |
Manufacturer Littelfuse Inc. | Voltage Rating - DC 450 VDC |
Current Rating (Amps) 225A | Size / Dimension 1.500" Dia x 2.094" L (38.10mm x 53.20mm) |