L70QS225.X
DigiKey Part Number
5666-L70QS225.X-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
L70QS225.X
Description
FUSE CARTRIDGE 225A 700VAC/VDC
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
225A 700 VAC 700 VDC Fuse Cartridge Bolt Mount
Category
Voltage Rating - DC
700 VDC
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Response Time
Fast Blow
Series
Applications
Semiconductors
Packaging
Bulk
Approval Agency
CE, cURus
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mounting Type
Bolt Mount
Breaking Capacity @ Rated Voltage
200kA AC, 50kA DC
Fuse Type
Cartridge
Package / Case
Cylindrical, Blade Terminal (Bolt)
Current Rating (Amps)
225A
Size / Dimension
2.000" Dia x 2.844" L (50.80mm x 72.24mm)
Voltage Rating - AC
700 VAC