LFC600601CID
DigiKey Part Number
5666-LFC600601CID-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LFC600601CID
Description
FUSE BLOK CART 600V 60A DIN RAIL
Detailed Description
Fuse Block 60 A 600V 1 Circuit Cartridge DIN Rail
Fuseholder Type
Block
Number of Circuits
1
Fuse Size
0.850" Dia x 1.880" L (21.6mm x 47.8mm)
Contact Material
Copper Alloy
Current Rating (Amps)
60 A