LFC600603CID | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 5666-LFC600603CID-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | LFC600603CID |
Description | FUSE BLOK CART 600V 60A DIN RAIL |
Manufacturer Standard Lead Time | 17 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Fuse Block 60 A 600V 3 Circuit Cartridge DIN Rail |
Mfr | Fuse Type Cartridge |
Series | Fuseholder Type Block |
Packaging Box | Number of Circuits 3 |
Part Status Active | Voltage |
Mounting Type | Termination Style Box Lug |
Fuse Size 0.850" Dia x 1.880" L (21.6mm x 47.8mm) | Contact Material Copper Alloy |
Current Rating (Amps) 60 A | Contact Finish Tin |