021612.5MXP
DigiKey Part Number
F4627-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
021612.5MXP
Description
FUSE CERAMIC 12.5A 250VAC 5X20MM
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12.5 A 250 V Fuse Cartridge, Ceramic Requires Holder 5mm x 20mm
Category
Response Time
Fast Blow
Breaking Capacity @ Rated Voltage
1.5kA
Melting I²t
235.0
Approval Agency
CE, CSA, PSE, TUV, UR
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Fuse Type
Size / Dimension
0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
Current Rating (Amps)
DC Cold Resistance
0.0057 Ohms
Voltage Rating - AC
250 V