0225003.VXP
DigiKey Part Number
0225003.VXP-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0225003.VXP
Description
FUSE GLASS 3A 250VAC 125VDC 2AG
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3 A 250 V 125 V Fuse Cartridge, Glass Requires Holder 2AG, 5mm x 15mm
Breaking Capacity @ Rated Voltage
100A AC, 10kA DC
Melting I²t
4.62
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.177" Dia x 0.570" L (4.50mm x 14.48mm)
Voltage Rating - AC
250 V
DC Cold Resistance
0.0317 Ohms