0239.400MRET1P
DigiKey Part Number
0239.400MRET1P-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0239.400MRET1P
Description
FUSE GLASS 400MA 250VAC 5X20MM
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
400 mA 250 V Fuse Cartridge, Glass Through Hole 5mm x 20mm (Axial)
Category
Response Time
Slow Blow
Mfr
Package / Case
Series
Breaking Capacity @ Rated Voltage
35A
Packaging
Tape & Reel (TR)
Melting I²t
1.49
Part Status
Active
Approval Agency
CE, CSA, KC, UL
Mounting Type
Through Hole
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Fuse Type
Size / Dimension
0.228" Dia x 0.886" L (5.80mm x 22.50mm)
Current Rating (Amps)
DC Cold Resistance
1.475 Ohms
Voltage Rating - AC
250 V