032601.5MXP
DigiKey Part Number
032601.5MXP-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
032601.5MXP
Description
FUSE CERM 1.5A 250VAC 125VDC 3AB
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.5 A 250 V 125 V Fuse Cartridge, Ceramic Requires Holder 3AB, 3AG, 1/4" x 1-1/4"
Category
Voltage Rating - DC
Mfr
Response Time
Slow Blow
Packaging
Bulk
Breaking Capacity @ Rated Voltage
100A AC, 10kA DC
Part Status
Active
Melting I²t
40.1
Mounting Type
Requires Holder
Approval Agency
CE, CSA, PSE, UL
Fuse Type
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.250" Dia x 1.250" L (6.35mm x 31.75mm)
Voltage Rating - AC
250 V
DC Cold Resistance
0.1975 Ohms