03450601H
03450601H
03450601H
DigiKey Part Number
F1900-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
03450601H
Description
FUSE HLDR CART 600V 20A PNL MNT
Manufacturer Standard Lead Time
29 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fuse Holder 20 A 600V 1 Circuit Cartridge Panel Mount
Category
For Use With/Related Products
3AG, 1/4" x 1-1/4" (SFE-20)
Mfr
Fuse Type
Cartridge
Series
Fuseholder Type
Holder
Packaging
Bulk
Number of Circuits
1
Part Status
Active
Voltage
Mounting Type
Termination Style
Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Fuse Size
0.25" Dia x 1.26" L (6.35mm x 32mm)
Contact Material
Brass
Current Rating (Amps)
20 A