0881100.UR
DigiKey Part Number
F9973TR-ND - Tape & Reel (TR)
F9973CT-ND - Cut Tape (CT)
F9973DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0881100.UR
Description
FUSE BOARD MOUNT 100A 75VDC 2SMD
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 A 75 V Fuse Board Mount (Cartridge Style Excluded) Surface Mount 2-SMD, J-Lead
Category
Voltage Rating - DC
Mfr
Package / Case
Series
Breaking Capacity @ Rated Voltage
1.5kA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Melting I²t
6900.0
Part Status
Active
Approval Agency
cURus
Mounting Type
Surface Mount
Operating Temperature
-55°C ~ 100°C
Fuse Type
Size / Dimension
0.394" L x 0.441" W x 0.268" H (10.00mm x 11.20mm x 6.80mm)
Current Rating (Amps)
DC Cold Resistance
45 mOhms