1.5KE300A-B is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
YAGEO
In Stock: 995
Datasheet
414V Clamp 3.7A Ipp Tvs Diode Through Hole DO-201
1.5KE300A-B
DigiKey Part Number
1.5KE300A-BLF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1.5KE300A-B
Description
TVS DIODE 256VWM 414VC DO201
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
3.7A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Through Hole
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
256V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
285V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
414V