1.5KE350A
DigiKey Part Number
1.5KE350ALFTR-ND - Tape & Reel (TR)
1.5KE350ALFCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1.5KE350A
Description
TVS DIODE 300VWM 482VC DO201
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
482V Clamp 4.2A Ipp Tvs Diode Through Hole DO-201
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
1.5KE350A Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
4.2A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Through Hole
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
300V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
332V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
482V