1206L020/30YR
DigiKey Part Number
18-1206L020/30YRTR-ND - Tape & Reel (TR)
18-1206L020/30YRCT-ND - Cut Tape (CT)
18-1206L020/30YRDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1206L020/30YR
Description
PTC RESET FUSE 30V 200MA 1206
Detailed Description
Polymeric PTC Resettable Fuse 30V 200 mA Ih Surface Mount 1206 (3216 Metric), Concave
Category
Time to Trip
100 ms
Resistance - Initial (Ri) (Min)
650 mOhms
Series
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
2.6 Ohms
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Voltage - Max
30V
Size / Dimension
0.126" L x 0.065" W (3.20mm x 1.65mm)
Current - Hold (Ih) (Max)
200 mA
Thickness (Max)
0.039" (1.00mm)
Current - Trip (It)
420 mA
Current - Max
100 A