1206L110/16WR
DigiKey Part Number
18-1206L110/16WRTR-ND - Tape & Reel (TR)
18-1206L110/16WRCT-ND - Cut Tape (CT)
18-1206L110/16WRDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1206L110/16WR
Description
PTC RESET FUSE 16V 1.1A 1206
Detailed Description
Polymeric PTC Resettable Fuse 16V 1.1 A Ih Surface Mount 1206 (3216 Metric), Concave
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
1206L110/16WR Models
Category
Time to Trip
100 ms
Resistance - Initial (Ri) (Min)
40 mOhms
Series
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
210 mOhms
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Voltage - Max
16V
Size / Dimension
0.126" L x 0.065" W (3.20mm x 1.65mm)
Current - Hold (Ih) (Max)
1.1 A
Thickness (Max)
0.030" (0.75mm)
Current - Trip (It)
2.2 A
Current - Max
100 A