1210L150/16WR
DigiKey Part Number
F6135TR-ND - Tape & Reel (TR)
F6135CT-ND - Cut Tape (CT)
F6135DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1210L150/16WR
Description
PTC RESET FUSE 16V 1.5A 1210
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Polymeric PTC Resettable Fuse 16V 1.5 A Ih Surface Mount 1210 (3225 Metric), Concave
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
1210L150/16WR Models
Category
Current - Max
100 A
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Time to Trip
300 ms
Series
Resistance - Initial (Ri) (Min)
40 mOhms
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
110 mOhms
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Type
Polymeric
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Max
16V
Package / Case
1210 (3225 Metric), Concave
Current - Hold (Ih) (Max)
1.5 A
Size / Dimension
0.127" L x 0.102" W (3.22mm x 2.58mm)
Current - Trip (It)
3 A
Thickness (Max)
0.042" (1.07mm)