20KPA30A
DigiKey Part Number
20KPA30ATR-ND - Tape & Reel (TR)
20KPA30ACT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
20KPA30A
Description
TVS DIODE 30VWM 51.5VC P600
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
51.5V Clamp 392.2A Ipp Tvs Diode Through Hole P600
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
20KPA30A Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
392.2A
Mfr
Power - Peak Pulse
20000W (20kW)
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Applications
General Purpose
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Type
Zener
Mounting Type
Through Hole
Unidirectional Channels
1
Package / Case
P600, Axial
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
30V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
33.51V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
51.5V