3.0SMCJ24CA
DigiKey Part Number
18-3.0SMCJ24CATR-ND - Tape & Reel (TR)
18-3.0SMCJ24CACT-ND - Cut Tape (CT)
18-3.0SMCJ24CADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3.0SMCJ24CA
Description
TVS DIODE 24VWM 38.9VC DO214AB
Detailed Description
38.9V Clamp 77.1A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCJ)
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
77.1A
Mfr
Power - Peak Pulse
3000W (3kW)
Series
Applications
Telecom
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Surface Mount
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
24V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
26.7V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
38.9V