5.0SMDJ12CA
DigiKey Part Number
5.0SMDJ12CATR-ND - Tape & Reel (TR)
5.0SMDJ12CACT-ND - Cut Tape (CT)
5.0SMDJ12CADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
5.0SMDJ12CA
Description
TVS DIODE 12VWM 19.9VC DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
19.9V Clamp 252A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCJ)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
5.0SMDJ12CA Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
252A
Mfr
Power - Peak Pulse
5000W (5kW)
Series
Power Line Protection
Yes
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
12V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
13.3V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
19.9V