600R160UR
DigiKey Part Number
F5556CT-ND - Cut Tape (CT)
F5556TB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
600R160UR
Description
PTC RESET FUSE 60V 160MA RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Polymeric PTC Resettable Fuse 60V (600V Int) 160 mA Ih Through Hole Radial, Disc
Category
Time to Trip
10 s
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Resistance - Initial (Ri) (Min)
4 Ohms
Series
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
18 Ohms
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Type
Polymeric
Package / Case
Radial, Disc
Voltage - Max
60V (600V Int)
Size / Dimension
0.630" L x 0.236" W (16.00mm x 6.00mm)
Current - Hold (Ih) (Max)
160 mA
Height - Seated (Max)
0.496" (12.60mm)
Current - Trip (It)
320 mA
Lead Spacing
0.201" (5.10mm)
Current - Max
3 A