CCMR035.T
DigiKey Part Number
5666-CCMR035.T-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CCMR035.T
Description
FUSE CARTRIDGE 35A 600VAC/250VDC
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
35A 600 VAC 250 VDC Fuse Cartridge Requires Holder
Category
Voltage Rating - DC
250 VDC
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Response Time
Slow Blow
Series
Applications
Motor Protection
Packaging
Bulk
Class
CD
Part Status
Active
Approval Agency
CE, CSA, UL
Mounting Type
Requires Holder
Breaking Capacity @ Rated Voltage
200kA AC, 20kA DC
Fuse Type
Cartridge
Package / Case
5AG, 10mm x 38mm (Midget)
Current Rating (Amps)
35A
Size / Dimension
0.850" Dia x 1.880" L (21.60mm x 47.80mm)
Voltage Rating - AC
600 VAC