CG2350LTR
DigiKey Part Number
F4104TR-ND - Tape & Reel (TR)
F4104CT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CG2350LTR
Description
GDT 350V 20KA 2 POLE TH
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Gas Discharge Tube 350 V 20000A (20kA) 2 Pole Through Hole
Category
Impulse Discharge Current (8/20µs)
20000A (20kA)
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Number of Poles
2
Series
Fail Short
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Mounting Type
Through Hole
Part Status
Active
Package / Case
Axial Cylinder
Voltage - DC Spark Over (Nom)
350 V