FLSR020.T
DigiKey Part Number
5666-FLSR020.T-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FLSR020.T
Description
FUSE CARTRIDGE 20A 600VAC/300VDC
Manufacturer Standard Lead Time
47 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
20A 600 VAC 300 VDC Fuse Cartridge Requires Holder
Category
Voltage Rating - DC
300 VDC
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Response Time
Slow Blow
Series
Applications
Electrical, Industrial
Packaging
Box
Class
RK5
Approval Agency
CE, CSA, QPL, UL
Mounting Type
Requires Holder
Breaking Capacity @ Rated Voltage
200kA AC, 20kA DC
Fuse Type
Cartridge
Package / Case
Cartridge, Non-Standard
Current Rating (Amps)
20A
Size / Dimension
0.811" Dia x 5.000" L (20.60mm x 127.00mm)
Voltage Rating - AC
600 VAC