L601E5RP is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
Similar
STMicroelectronics
Similar
STMicroelectronics
In Stock: 32
TRIAC Logic - Sensitive Gate 600 V 1 A Through Hole TO-92
L601E5RP
DigiKey Part Number
L601E5RP-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
L601E5RP
Description
TRIAC SENS GATE 600V 1A TO92
Detailed Description
Category
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
16.7A, 20A
Manufacturer
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
5 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Current - Hold (Ih) (Max)
10 mA
Operating Temperature
-65°C ~ 125°C (TJ)
Voltage - Off State
600 V
Current - On State (It (RMS)) (Max)
1 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
1.3 V