LSIC2SD065A10A
DigiKey Part Number
F11897-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LSIC2SD065A10A
Description
DIODE SIL CARB 650V 27A TO220-2L
Customer Reference
Detailed Description
Diode 650 V 27A Through Hole TO-220-2L
Category
Speed
Zero Recovery Time > 500mA (Io)
Mfr
Reverse Recovery Time (trr)
0 ns
Series
Current - Reverse Leakage @ Vr
50 µA @ 650 V
Packaging
Tube
Capacitance @ Vr, F
470pF @ 1V, 1MHz
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
650 V
Supplier Device Package
TO-220-2L
Current - Average Rectified (Io)
27A
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 175°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.8 V @ 10 A