MICROSMD010F-2
DigiKey Part Number
MICROSMD010F-2TR-ND - Tape & Reel (TR)
MICROSMD010F-2CT-ND - Cut Tape (CT)
MICROSMD010F-2DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MICROSMD010F-2
Description
PTC RESET FUSE 30V 100MA 1210
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Polymeric PTC Resettable Fuse 30V 100 mA Ih Surface Mount 1210 (3225 Metric), Concave
EDA/CAD Models
MICROSMD010F-2 Models
Category
Time to Trip
1 s
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Resistance - Initial (Ri) (Min)
2.1 Ohms
Series
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
15 Ohms
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Surface Mount
Type
Polymeric
Package / Case
1210 (3225 Metric), Concave
Voltage - Max
30V
Size / Dimension
0.127" L x 0.102" W (3.22mm x 2.58mm)
Current - Hold (Ih) (Max)
100 mA
Thickness (Max)
0.033" (0.85mm)
Current - Trip (It)
250 mA
Approval Agency
CSA, TUV, UL
Current - Max
10 A