PPG102A6
DigiKey Part Number
5666-PPG102A6-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PPG102A6
Description
SENSOR RTD 1KOHM 0.06% RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 kOhms RTD Platinum (Pt) ±0.06% 3850ppm/°C Radial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PPG102A6 Models
Operating Temperature
-200°C ~ 600°C
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Termination
PC Pins
Series
Accuracy
±0.15°C
Packaging
Bulk
Temperature Coefficient
3850ppm/°C
Part Status
Active
Current
1 mA
Resistance @ 0°C
1 kOhms
Mounting Type
Through Hole
Resistance Tolerance
±0.06%