PSR070FS0050Z
DigiKey Part Number
5666-PSR070FS0050Z-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PSR070FS0050Z
Description
FUSE SQUARE 50A 1.3KVAC/1KVDC
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
50A 1.3 kVAC 1 kVDC Fuse Square Bolt Mount
Category
Voltage Rating - DC
1 kVDC
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Response Time
Fast Blow
Series
Applications
Semiconductors
Packaging
Box
Features
Indicating
Part Status
Active
Approval Agency
CCC, CE, cURus, UL
Mounting Type
Bolt Mount
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Fuse Type
Square
Breaking Capacity @ Rated Voltage
100kA AC, 150kA DC
Current Rating (Amps)
50A
Size / Dimension
2.913" L x 1.693" W x 1.929" H (74.00mm x 43.00mm x 49.00mm)