PSX1XLUB0200X
DigiKey Part Number
5666-PSX1XLUB0200X-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PSX1XLUB0200X
Description
FUSE SEMI 1500VDC 1XL SIZE 200A
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
200A 1.5 kVDC Fuse Square Bolt Mount
Category
Response Time
Fast Blow
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Applications
Semiconductors
Series
Features
Indicating
Packaging
Box
Approval Agency
CE, cURus, UL
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mounting Type
Bolt Mount
Breaking Capacity @ Rated Voltage
200kA
Fuse Type
Square
Package / Case
Rectangular, Blade
Current Rating (Amps)
200A
Size / Dimension
4.988" L x 2.028" W x 2.264" H (126.70mm x 51.50mm x 57.50mm)