RXEF135-AP | |
|---|---|
DigiKey Part Number | RXEF135-APCT-ND - Cut Tape (CT) RXEF135-APTB-ND - Tape & Box (TB) |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | RXEF135-AP |
Description | PTC RESET FUSE 72V 1.35A RADIAL |
Manufacturer Standard Lead Time | 17 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Polymeric PTC Resettable Fuse 72V 1.35 A Ih Through Hole Radial, Disc |
Datasheet | Datasheet |
Category | Time to Trip 9.6 s |
Manufacturer Littelfuse Inc. | Resistance - Initial (Ri) (Min) 120 mOhms |
Series | Resistance - Post Trip (R1) (Max) 300 mOhms |
Packaging Cut Tape (CT) Tape & Box (TB) | Operating Temperature -40°C ~ 85°C |
Part Status Active | Mounting Type Through Hole |
Type Polymeric | Package / Case Radial, Disc |
Voltage - Max 72V | Size / Dimension 0.571" Dia x 0.118" T (14.50mm x 3.00mm) |
Current - Hold (Ih) (Max) 1.35 A | Height - Seated (Max) 0.752" (19.10mm) |
Current - Trip (It) 2.7 A | Lead Spacing 0.200" (5.08mm) |
Current - Max 40 A | Approval Agency CQC, CSA, TUV, UL |