SMA6L60A
DigiKey Part Number
18-SMA6L60ATR-ND - Tape & Reel (TR)
18-SMA6L60ACT-ND - Cut Tape (CT)
18-SMA6L60ADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMA6L60A
Description
TVS DIODE 60VWM 96.8VC DO221AC
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
96.8V Clamp 6.2A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-221AC
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SMA6L60A Models
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
96.8V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
6.2A
Series
Power - Peak Pulse
600W
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Power Line Protection
No
Part Status
Active
Applications
General Purpose
Type
Zener
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Unidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
60V
Package / Case
DO-221AC, SMA Flat Leads
Voltage - Breakdown (Min)
66.7V