SMAJ220A
DigiKey Part Number
SMAJ220ALFTR-ND - Tape & Reel (TR)
SMAJ220ALFCT-ND - Cut Tape (CT)
SMAJ220ALFDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMAJ220A
Description
TVS DIODE 220VWM 356VC DO214AC
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
356V Clamp 1.1A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AC (SMA)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SMAJ220A Models
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
356V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
1.1A
Series
Power - Peak Pulse
400W
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Power Line Protection
Yes
Part Status
Active
Applications
General Purpose
Type
Zener
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Unidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
220V
Package / Case
DO-214AC, SMA
Voltage - Breakdown (Min)
246V